Zpět v čase.

- Dlouhatánskej článek o tom, co vše musíte před odjezdem na Erasmus udělat -

Píše se rok 2017, říjen. Je to již pár měsíců, co si pohrávám s myšlenkou opustit na pár měsíců všechno a všechny a vydat se poznávat nové kraje a kultury. Abych si svůj sen splnila, je nutné projít procesem výběrového řízení do programu Erasmus+. A o tom bych vám dnes chtěla něco povědět. Jak to probíhalo, co všechno bylo potřeba zařídit poté, co vás vybrali a odeslali vaši přihlášku na zahraniční univerzitu.

1. Potlach k Erasmu.
Tak u nás nazývají informační schůzku, která se koná asi týden před samotným výběrovým řízením. Pokud ještě někdo nezná seznam univerzit, kam můžeme vycestovat, tak věřte, že tady se ho dovíte. A co hůř. Budete mít týden na to se rozhodnout, zda a kam bude chtít jet. Osobně doporučuji se předem podívat na veškeré podmínky vycestování a informace, které vaše domovská univerzita určitě má na stránkách. Dá vám to možnost rovnou se konkrétně ptát a ne jen sedět a modlit se, že vám nic nezapomněli říct.

2. Vyplnění přihlášky a výběrové řízení.
Na stránkách univerzity si stáhnete a vyplníte přihlášku a čestné prohlášení. K tomu si u vašeho vyučujícího angličtiny necháte potvrdit doklad o vaší úrovni jazyka. Ti co mají například FCE certificate mají o tuto starost míň. 

Se všemi dokumenty se dostavíte na výběrové řízení. U nás probíhalo jen v podobě ověření jazykových schopností, takže menší pokec v anglině a hotovo. 

3. Teď už si raději vše hlídejte sami.
Koordinátorka z naší školy nám sice tvrdila, že se o základní papírování postará, ale jak už to tak bývá, je lepší, když se o vše postaráte sami. Takže poté, co se s vámi spojí zahraniční univerzita s tím, že byla vaše žádost o Erasmus uznána, zjistěte si veškeré dedlajny a začněte se starat sami. Budete potřebovat podepsaný a orazítkovaný výpis dosažených kreditů, který by vám měla dát sama koordinátorka. S ohledem na to, že každá zahraniční univerzita má odlišné termíny pro odevzdání, tak trochu vaši koordinátorku pohlídejte, že zná právě ten váš termín. Ušetří vám to nějaké ty starosti.

Veškeré potřebné a podepsané dokumenty nahrajete oskenované do systému zahraniční univerzity a už jen čekáte na oficiální potvrzení a oficiální rozhodnutí o přijetí.

4.Kolej či byt, to je oč tu běží.
Bydlet můžete buď na koleji, nebo na privátu. Chtěla jsem na kolej. Je blízko škole i centra a jste přímo v centru dění. (Sebevražedná mise abstinujícího introverta měla být zahájena) Vyšší síla ovšem moc dobře ví, že to není nic pro mě, takže po zažádání i místo na koleji zařídila, aby na mě žádná volná postel nevyšla. Chtělo se mi brečet, když jsem ten email četla. Jakože co teď. Nechci bydlet v nějakém párty bytě. Nechci si zamluvit někde přes facebůkovou skupinu bydlení a doufat, že to nebyl žert a fakt mám kde bydlet. 

Důležité je nepanikařit. Na facebůk jsem se vykašlala a raději si našla organizaci, která zprostředkovává studentům bydlení. Jasně. Budu bydlet 35 minut jízdy od školy, což je obrovské mínus. Ale! Hned za barákem mám les. Bydlím v pokoji sama. A i když budu bydlet se 4 dalšími lidmi, tak máme dvě malé koupelny, kuchyň s troubou, sporákem a pračkou. Takže jestli nebudu bydlet s někým hrozně moc děsivým, mohlo by to možná být lepší než ta kolej? 

Necháme se všichni překvapit.

5. Letenka, letadlo, jeden kufr a milion věcí
Poprvé poletím sama. Poprvé budu přestupovat. Poprvé mám koupenou svou vlastní letenku. A poprvé se toho všeho pomalu přestávám bát a říkám si, že to vlastně zvládnu. Jediný čeho se děsím tak faktu, že jsem holka a vlastním milion věcí. Sice mám přikoupené kilogramy do letadla navíc, ale ty jsou určeny na čokoládu na nervy, ne na moje sexy pyžamo s tučňákem a chlupatý ponožky. Upřímně z celého toho procesu "poletím letadlem" se bojím nejvíc toho balení. Takže jestli tu má někdo super čuper rady, jak zabalit co nejvíc věcí, dejte vědět. Děkuji. 

6. Další potřebné zbytečnosti
-To do list. Jinak se z toho zblázníte, opravdu.
-Nové oblečení s ohledem na tamní počasí. 
-Seznam důležitých věcí, které musíte udělat hned po příjezdu (podpisy smluv, povolení k pobytu...)
-Pojištění, zvlášť jestli jste stejný nemehla, jako já.
-Poslání žádosti o přidělení kamaráda - kdo zná ESN, tak ví. Pro ty ostatní - dostanete tamního studenta, který vám ze začátku bude vše vysvětlovat a prostě si vás adoptuje. 
-Dokladové fotky. Prý jich dost spotřebujete.
-Dostatek drobných - na MHD, na kafe a na prvních několik minut v cizí zemi.
-Adresu mekáče. To až budete umírat hladem a budete líní vařit.

Chtěla bych vám sem napsat, že to sice vypadá děsivě, ale že to za to stojí. Zatím to asi napsat nemůžu. Pořád ležim v posteli u sebe doma v pokojíčku. Ale za těch 18 dnů (už se to blíží) vám to sem napíšu. Že to za to opravdu stojí.

2 komentáře:

  1. Moc ti držím palce! K tomu balení.. Do kufru jsem začala skládat věci večer před odletem a spát jsem šla ve 2 ráno, protože jsem neustále měla nadváhu (na kufru, ne já, haha). Když teď balení hodnotím zpětně, jsem rnejradši, že jsem si vzala z domova vhodné boty, i když zabraly pomalu půlku kufru, s tím tu totiž trpí nejvíc lidí (ono -19°C v teniskách není sranda). Pokud máš ještě čas, určitě omrkni ceny a co se dá sehnat na místě. Například kosmetiku a tak tahat opravdu nemusíš. Určitě se zamysli i nad "nezbytnými blbostmi". Plyšáka už koukám na seznamu máš, já doporučuji ještě nějaké fotky, talisman.. a české sladkosti (a/nebo lahev třeba dobré medoviny nebo jiného českého alkoholu). Podle mě je bezva, když si s sebou přivezeš kousek svojí země o který se můžeš podělit! (já měla celý pytel a největší úspěch tu sklidily bonbony Vexta a fidorky)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji! :) Pár lidí mi už říkalo, že balili na poslední chvíli. Já jsem celkem zmatkář a potřebuji mít všechno hotové aspoň den předem. Hrozně bych se bála, že něco důležitého zapomenu :D Sladkosti mě ani nenapadly, určitě si je do kufru přibalím :)

      Vymazat